O autorze
Rafał Latoszek, urodzony w Warszawie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Największą jego pasją poza fotografią jest uprawianie sportu i podróżowanie. W 2012 roku został Maratończykiem, a w 2016 zdobył tytuł „Człowieka z żelaza”. Ma 20 maratonów na koncie (PB 3:05:04), 4 ultramaratony (max Ultra Bieg Rzeźnika 108 km), Iron Man 70.3 (PB 4:53) i Iron Man 140.6 (PB 10:48:06).
W fotografii artystów, zwłaszcza aktorów, najbardziej fascynuje mnie odkrywanie tego, co jest pomiędzy rzeczywistością a fikcją, na styku. Staram się odsłaniać maski, za którymi skrywają swoje prawdziwe ja, swoje twarze, emocje. Moim głównym celem artystycznym, na którym maksymalnie się skupiam, jest pokazanie ich indywidualnej i zarazem ludzkiej osobowości.
Rafał Latoszek
„Rozwój kariery Rafała Latoszka obserwuję od wielu lat. Cieszę się, że ja i Teatr 6 Piętro, któremu przewodzę mieliśmy okazję współpracy, czego efektem jest wiele wspaniałych portretów i fotosów teatralnych.”
Michał Żebrowski
„Pan Rafał Latoszek jest wybitnym fotografikiem, specjalizującym się w sztuce portretowania, ale nie tylko. Mogę śmiało powiedzieć, że robionymi mi portretami przyczynił się do moich wygranych dwóch kampanii wyborczych, w których uzyskałam mandat Senatora VII i VIII kadencji.”
Barbara Borys-Damięcka
„Znam i cenię bardzo twórczość fotograficzną Rafała Latoszka. A szczególnie
portrety, w których się specjalizuje. Są znakomite, wspaniałe technicznie.
Oglądanie ich to wielka przyjemność. Rafał jest młody i bardzo zdolny.”
Edward Hartwig
„…Zafacynowany jakąś twarzą, potrafi człowieka namówić na sesję choćby na
środku ulicy…”
Iza Natasza Czapska
„Fantastyczny facet, demaskuje wszystko, aż strach…”
Adam Hanuszkiewicz
„Jedną z tajemnic, która pomaga Latoszkowi portretować ludzi jest pakt zawarty ze światłem, którym mistrzowsko operuje. Przypomina to umiejętności najlepszych malarzy, którzy przez wieki utrwalali wizerunki znakomitych osób ; niezwykle starannie wkomponowywali , w to widzenie postaci, właśnie światło. A to z kolei pozwala nam patrzeć na owe podobizny z uwagą i wnikliwością jakbyśmy prześwietlali ich myśli i uczynki. Sądzę, że podobnym uczuciem będziemy się kiedyś przyglądać obrazom (choć są formalnie zdjęciami) Rafała Latoszka. Przyglądać tak, jakbyśmy odkrywali stare mapy – mapy ludzkich twarzy, według których można się rozeznawać, by podróżować do rozległych lądów człowieczeństwa.”
Renata Dymna
Portret to jeden z najbardziej intymnych rodzajów fotografii, w którym niezwykle ważne jest to, jak blisko udało się fotografowi znaleźć obok swego bohatera, swojej bohaterki, wydobywając na moment to, co ukryte. Ich wnętrze, nastrój, samopoczucie, to co składa się na naszą indywidualność i wrażliwość. Rafał Latoszek od lat tworzy fotograficzne portrety osób ze świata kultury i sztuki, w tym wybitnych przedstawicieli środowiska artystycznego. Wielu z nich, mistrzów i mistrzyń słowa, obrazu i dźwięku, było gośćmi Mazowieckiego Instytutu Kultury. Ich portrety fotograficzne to nie tylko pokaz prawdziwej sztuki fotograficznej autora, ale też zapis czasu i wydarzeń, które przez ostatnie lata tworzyły wizerunek instytucji przy Elektoralnej w Warszawie.
Elżbieta Szymańska
Nagrody:
w 1996 druga nagroda w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za cykl zdjęć w kategorii kultura, w 1997 pierwsza nagroda w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za portret Janusza Gajosa w kategorii kultura, w 2004 trzecie miejsce w konkursie Fotoerotica miesięcznika Playboy.
Wystawy:
Starej Galerii ZPAF w Warszawie, Centrum Civitas Christiana w Warszawie, w Galerii „Rybie Oko” w Warszawie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych „Pałacyk” w Warszawie, na Wystawie Teatrów Warszawskich „Teatr pod Pałacem” , na III Festiwalu
Fotografii „Widzi się” w Nowym Sączu, w galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny w Warszawie, „Nocy muzeów” w Warszawie, „SM Koło Kultury”, „Podziemiach Kamedulskich” i aktualnie w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Publikacje prasowe:
Twój Styl, Pani, Uroda, Marie Claire, Madame Figaro, Zwierciadło, Playboy i wiele innych…
Teatry:
Teatr Kamienica, Teatr Rampa, Teatr Młyn, Mazowiecki Teatr Muzyczny, Teatr Mazowiecki, Teatr Narodowy, Teatr Studio, Teatr Capitol, Teatr Komedia, Teatr Syrena, Teatr Bajka, Teatr Kwadrat, Teatr Nowy, Teatr 6 Piętro, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny.
Współpraca z wytwórniami płytowymi:
Universal Music Group, Pomaton EMI oraz Sony Music Polska. Zdjęcia: Ryszarda Rynkowskiego, Justyny Steczkowskiej i Pawła Deląga, Michała Żebrowskiego, Mirka Czyżykiewicza, zespołu Myslovitz, Harlem i Stare Dobre Małżeństwo.
Współpraca z agencjami reklamowymi:
Grey, Coroprate Profiles DDB, Upstairs Young & Rubican, D’Arcy, Martis, Testa Communications oraz Red 8.
Zdjęcia biznesowe:
PKN Orlen, Bank Światowy Polska, Warta, Kredyt Bank, PSE, ITI, Korycka, Budziak i Audytorzy, Accreo, ESBANK, Astra, Viessmann, ERA, At MEDIA, Rymar i Wspólnicy, Medim, Dembud, Cargill, Budimex i wiele innych…
Okładki książek:
„Podwójne spojrzenie” Andrzeja Wajdy, „Szefa kuchni wędrówki po świecie” Kurta Schellera, „Solidarność i duma” Donalda Tuska, „Aktor” Wojciecha Pszoniaka, „Męskie pół świata” Wojciecha Eichelbergera i Tomasza Jastruna, „Wschód i zachód. Spotkania” Jadwigi Staniszkis i Artura Cieślara, „Ucho od śledzia” o Leonardzie Pietraszaku i „Reszta jest monologiem” o Adamie Hanuszkiewiczu.